Loading...
Tadeusz Ross 2019-01-07T12:33:34+02:00

Project Description

Tadeusz Ross

14 marca 1938 roku w Warszawie.

Wybitny aktor musicalowy i komediowy, stypendysta Musical Theatre School at the New York Film Academy, The American Musical Theatre Academy of London oraz l’Ecole de la Comédie Musicale de Paris. Showman, satyryk, piosenkarz, scenarzysta, autor bajek dla dzieci, działacz społeczny, polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Był jednym z inicjatorów i współtwórców Festiwalu piosenki polskiej w Opolu. Wylansował takie przeboje,  jak „Kto nas pokocha”, czy kultowa już dziś piosenka „Słońce w kapeluszu” (Opole 1973r.) za którą otrzymał nagrodę dziennikarzy i publiczności.

Koncertował również za Oceanem: dwa razy w Australii – gdzie jako jeden z nielicznych, polskich artystów wystąpił w słynnej Sydney Opera House, a także w Kanadzie i kilkanaście razy w USA.

W latach 1968-2000 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie okrzyknięty konferansjerem na amerykańską miarę, prowadził show dla nowojorskiej publiczności.

Znany z licznych programów telewizyjnych i estradowych,  występów satyrycznych i kabaretowych:  „Muzyka lekka, łatwa i przyjemna”, „Pojedynek”, „Express”, „Express Dimanche”, „Loża”, cyklicznej  audycji satyrycznej „Ross-mówki” z Piotrem Fronczewskim  w III programie Polskiego Radia  m.in. w ramach legendarnej  audycji- „60 minut na godzinę”, którą współtworzył wraz z Marcinem Wolskim, Jackiem Fedorowiczem i Andrzejem Zaorskim. Jest twórcą kultowego już dziś programu “Zulu-Gula” (pierwszy polski sitcom, który miał największą oglądalność w dziejach polskiej rozrywki!) oraz serii monologów o Staśku, mówionych charakterystycznym wysokim, miękkim, sepleniącym głosem, które przyniosły mu ogromną sympatię widzów i niegasnąca od lat popularność.

Był jedną z gwiazd w: „Pod Gwiazdami”-  kabaret Hanki Bielickiej (rok 1970, Kabaretu Jerzego Ofierskiego (rok 1972),  Kabaretu  „Tu 60-tka” (rok 1981, Kabaretu „Warsztat” (rok 1984).

W ciągu 10 lat (1969-1979) prowadził najpopularniejszy w Polsce program rozrywkowy Polskiego Radia „Podwieczorek przy mikrofonie”.

W 2001 r. wcielił się w postać Luis de Funes – filmie biograficznym francuskiej produkcji.  Zdjęcia kręcono w Paryżu i Australii.

Napisał i wystawił swój musical „Ach, Ameryka” w teatrze Muzycznym w Poznaniu.

W ciągu ostatnich lat wydał szereg książek w tym dla dorosłych: „ Ross-mówki”, dla dzieci: „Przygody literek”, „Rossmaite wierszyki”, „Emocje”, „Jak zwierzątka swoim dzieciom opowiadają bajki”. W październiku ubiegłego 2012 roku, nakładem wydawnictwa „Prószyński i sp”, wyszła jego autobiografia „Życie przerosło Kabaret”.

Pisze scenariusze. Przygotowuje powieść współczesną, pisze opowiadania, a także wspólnie z osobą niepełnosprawną pisze książkę o jej życiu pt. „Usiądź choć na chwilę”.

Gra w sztukach teatralnych, komediach, z którymi wraz z najlepszymi artystami komediowymi (Cichopek, Biedrzyńska, Lorska, Lewińska, Kuklińska, Damięcki, Pręgowski, Dziurman, Ibisz, Wiśniewski, Beya-Zaborski, Kordek, Gnatowski, Milowicz) jeździ po scenach teatralnych w całej Polsce.

Napisał sztukę pt. „Chory na sukces”, w której występuje doborowa obsada: Ibisz, Wiśniewski, Ross, Pręgowski, Hanke i Cieślak (z Kabaretu Moralnego Niepokoju).

Jeździ także ze spektaklem „Mam grać?” wraz z Czesławem Majewskim i Julitą Kożuszek.

Ostatnio, wraz z żoną Sonią, pisze książkę o Mamie Gwiazdora – Michała Wiśniewskiego.

Od kwietnia 2018 roku związany z Agencją RedAdler.

OSOBA ODPOWIEDZIALNA:

Adam Kulpiński

KONTAKT:

tel. 500 111 900, biuro@ichtroje.pl

STRONA:

……………

TERMINARZ:

……………

ROSS NA FACEBOOKU

Muzyka – to jest wyłom, przez który dusza, jak więzień z więzienia leci czasem w regiony wolności. Muzyka – to córa wszystkich muz.

Stefan Żeromski

Muzyka, cokolwiek by mówić, nie jest językiem zrozumiałym ogólnie; konieczny jest łuk słowa, by strzała dźwięku mogła wniknąć do wszystkich serc.

Romain Rolland

Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny, i napełniać łzami oczy kobiety.

Ludwik Van Beethoven

Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki.

Agrippa Von Nettesheim

Muzyka łagodzi obyczaje.

Arystoteles

Muzyka to najlepsza towarzyszka dla tego, kto cierpi. Jest ochocza i radosna jak dziecko, ognista i powabna jak młoda dziewczyna, dobra i mądra jak stary człowiek, który spędził owocnie życie.

Selma Lagerlof

Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza.

Paul Claudel

Koncert miał dziwnie nieskładne brzmienie: wpierw grały zmysły, potem sumienie.

Jan Sztaudynger

Muzyka – to początek i koniec wszelkiej mowy.

Ryszard Wagner

Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów.

Pitagoras

Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?

Ludwik Jerzy Kern

Gdyby stało się tak, że nie mógłbym pisać już nigdy więcej muzyki, to by mnie zabiło.

Hans Zimmer

Matematyka to wielka poezja, muzyka to wielka organizacja.

Otar Iosseliani

Muzyka ma w sobie magię, która koi dzikie bestie.

Stephen King
ZAUFALI NAM

POROZMAWIAJMY

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pomysł, ale nie do końca wiesz co dalej z nim zrobić? Porozmawiajmy, a z pewnością wspólnie znajdziemy satysfakcjonujące Cię rozwiązanie! Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Doradzimy, pomożemy, pytaj! Jesteśmy otwarci na wszelkie możliwości współpracy. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.